گواهی NON-GMO چیست؟

گواهی NON-GMO چیست؟
GMO مخفف سازمانی انگلیسی Genetically Modified است. هنگامی که یک ارگانیسم اصلاح شده ژنتیکی ذکر شده است، یک گیاه، حیوان، میکرو ارگانیسم یا ارگانیسم دیگر که در آزمایشگاه با استفاده از ساختار ژنتیکی، علم و تکنولوژی مهندسی ژنتیک اصلاح شده است. این ارگانیسم ترکیبی از ژنهای گیاهی، حیوانی، باکتری و ویروس است که در طبیعت طبیعی رخ نمی دهد.

مطالعات اصلاح ژنتیکی بر بسیاری از محصولاتی که افراد روزانه مصرف می کنند، تأثیر می گذارند. امروزه، تعداد GMOs برای استفاده تجاری روز به روز در حال افزایش است. بنابراین، در چارچوب این پروژه به نام NON-GMO، استانداردهای جدید برای تایید اینکه محصولات به صورت ژنتیکی اصلاح نشده اند طراحی شده اند.

برای تعیین اینکه هیچ کدام محصول غیر GMO است، سه سطح خطر مختلف شناسایی شده اند:

  • سطح بالای ریسک: در اینجا، محصولات با فرآیند شامل موجودات زنده اصلاح شده و تجاری موجود تولید می شوند. به عنوان مثال، یونجه، کلزا، ذرت، پنبه، سویا، چغندر قند، کدو تنبل، محصولات حیوانی، میکروب ها و آنزیم ها و سیب زمینی محصولاتی با خطر بالا هستند.

  • سطح پایین ریسک: محصولاتی که در این فرایند تولید می شوند شامل تولیدات اصلاح شده ژنتیکی و موجودات تجاری نیستند. به عنوان مثال، عدس، اسفناج، گوجه فرنگی، دانه کنجد و آوکادو محصولات کم خطر هستند.

  • هیچ سطح خطر: محصولات از ارگانیسم های زیست شناختی استخراج نمی شوند و بنابراین از اصلاح ژنتیکی استفاده نمی کنند.

  • سطح ریسک نظارت: در اینجا، توسعه محصولات جدید اصلاح شده ژنتیکی توسط پروژه غیر GMO نظارت می شود. امروز، در اطراف محصولات 100 دنبال می شود. محصولات اصلی تحت تاثیر آلودگی های GMO عبارتند از: کتان، برنج، گندم، سیب، قارچ، نارنجی، آناناس، ماهی قزل آلا، نیشکر و گوجه فرنگی.

تنها چند محصول اصلاح شده ژنتیکی وجود دارد که به طور گسترده در دسترس هستند. با این حال، از آنجا که اغلب آنها در اجزای مختلف بیش از حد پردازش می شوند، سطح خطر آنها بالا است. اجزای خطر بالا زیر اغلب در محصولات بسته بندی شده یافت می شوند: اسید آمینه، الکل، آسپارتام، اسید سیتریک، شیرین کننده های طبیعی و مصنوعی، شربت ذرت فروکتوز بالا، پروتئین گیاهی هیدرولیز شده، اسید لاکتیک، ملاس، ساکارز، پروتئین سبز بافت، ویتامین ها، سرکه و محصولات مخمر.

به طور خلاصه، GMO (ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی) به گیاهان، حیوانات و سایر ارگانهای اصلاح شده ژنتیکی اشاره می کند که در شیوه های غیر طبیعی تغییر یافته است. NON-GMO می گوید که مواد غذایی بدون اجزاء تولید شده از ارگانیزم های اصلاح شده ژنتیکی ساخته می شوند. به عنوان مثال، اگر NON-GMO برای گوشت، مرغ، محصولات لبنی و تخم مرغ ادعا شود، گفته شده است که حیوانات رژیمی حاوی محصولات فرآوری شده ژنتیکی را دریافت نمی کنند.

امروزه استانداردهای مشترک برای غذاهای فرآوری شده، غذاهای گیاهی، تخم مرغ و محصولات لبنی وجود دارد که تعیین می کنند که آنها غیر GMO هستند. به همين دليل، پروژه غير GMO نقش مهمي را ايفا کرده است. این پروژه نیازمند شرکتهایی است که با استانداردهای مشترک گوشت و مرغ مقرر داشته باشند در حالیکه ادعا می کنند که غیر موجودات زنده اصلاح شده ژنتیکی هستند. با این حال، امروزه هیچ نظارتی برای نظارت بر مزرعه وجود ندارد.

گواهی NON-GMO چیست؟


غیر GMO، برچسب زنی بدون ژنتیکی، نشانه مهم است. این به این دلیل است که مزایای زیست محیطی و پایداری رشد مواد غذایی و ارائه آن به مصرف کنندگان بسیار عالی است. برای شرکت ها ادعا می کنند که محصولاتشان غیر GMO است، همیشه این بدان معنا نیست که اشخاص ثالث آنها را تایید می کنند. اگر شخص ثالث این وضعیت را تأیید کرده و تایید کرده است، برای اطمینان از این امر باید اطلاعات را بر روی برچسب جستجو کرد.

به عنوان مثال، برچسب “آلی” در محصولات الهام بخش اعتماد مصرف کننده است و ثابت می کند که تعدادی از برنامه های صدور گواهینامه اجرا شده است. بنابراین، برچسب ها در مورد محصولاتی که تحت پروژه غیر GMO تایید شده اند، مانند آلی و بیودینامیک، برنامه هایی با استانداردهای قوی برای مواد غذایی غیر GMO هستند. با این حال، فقط برچسب ها بر روی محصولات، مانند GMO وجود ندارد و یا برچسب های طبیعی اعتماد مصرف کنندگان را نمی دهد.

چرا گواهی NON-GMO مهم است؟


ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی در ایالات متحده به ویژه از زمان 1996 کشت شده اند. امروزه دانه های ذرت، سویا، کلزا (برای تولید روغن کلزا) و اکثر چغندرقند تغلیظ می شوند. این محصولات شناخته شده هستند که به استفاده از علف کش ها مقاوم هستند. در طی استفاده از علف کش، نه تنها گیاهان مضر، بلکه همچنین محصولات اصلی آسیب می بینند. با این حال، ژنتیک این محصولات دستکاری می شود تا اطمینان حاصل شود که توسط چنین مواد شیمیایی تحت تاثیر قرار نمی گیرند.

به طور مشابه، یکی دیگر از ویژگی های ژنتیکی برای گیاهان، توانایی مقاومت در برابر آفات است. در این تجسم، ژن های گیاه از باکتری های خاک منتقل می شوند که پروتئینی تولید می کنند که به حشرات سمی است. به این ترتیب گیاهان حشره کش خود را تولید می کنند.

تحمل علف کش ها و مقاومت به آفات تقریبا درصد از ویژگی های محصولات مهندسی ژنتیکی در بازار امروز 99 را نشان می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *